اخبار و رخدادهای انجمن یاران دانش و مهر

پروژه سواد دی به پروژه تک‌یار پیوست

در بین موج خبرهای بد این روزهای ایران و افغانستان، انجمن یاران دانش و مهر برای همه کودکان در ایران خبرهای خوبی دارد،
با تلاش و پشتکار همکاران در این شرایط کرونایی، دو پروژه بنیادین انجمن در حوزه سواد آموزی و تکنولوژی، یعنی «پروژه سواد D» که با بهره‌گیری از اپلیکیشن «داناک» برای توانمندسازی و آموزش سواد پایه به کودکان خدمت‌رسانی می‌کند و «پروژه تِک‌یار» که با ایجاد مراکز مجهز به کامپیوتر و اینترنت به ارتقاء دانش و مهارت در زمینه تکنولوژی در مناطق کمتربرخوردار فعالیت می‌کند، بهم پیوند خورده‌اند. تا از این پس در مراکز تِک‌یار، کودکان ۵ الی ۸ سال با تبلت‌های سواد دیجیتال، اپلیکیشن داناک را داشته‌ باشند و کودکان بالای ۹ سال از کامپیوترها، اینترنت و دوره‌های آنلاین مراکز تِک‌یار بهره‌مند ‌شوند و تکنولوژی و فناوری را به صورت تخصصی بیاموزند.
همانطور که می‌دانید تمامی خدمات این دو پروژه کاملا رایگان و در راستای تحقیق عدالت آموزشی و حق آموزش برابر در اختیار کودکان قرار می‌گیرد.
با آرزوی آینده‌ای روشن را برای همه کودکان دنیا

همه با هم برای سیستان و بلوچستان سفیر سلامت شویم

با توجه به شیوع کرونا دلتا در کشور و اعلام وضعیت سیاه در استان سیستان و بلوچستان در تیرماه 1400، انجمن یاران دانش و مهر دست به کار شده تا این بار در راستای رسالت خود که همان دسترسی برابر همگانی به آموزش است، آموزش‌های لازم جهت پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا را ارائه دهد. این آموزش‌ها به صورت آنلاین و توسط پزشک متخصص به سفیران سلامت ساکن در منطقه داده می‌شود و آنان منتقل کننده دانش به مناطق کمتربرخوردار استان خواهند بود. این آموزش‌ها با اهدای بسته‌های بهداشتی مورد نیاز که با همکاری سازمان‌های مرتبط و سمن‌های مستقر در منطقه شناسایی شده، همراه خواهد بود.
سفیران سلامت در مناطق زیر مستقر هستند:
۱. زاهدان، محلات شیرآباد و همت آباد، با همکاری خانه هدی
۲. زابل، سفیران سلامت انجمن یاران
۳. مهرستان، سفیران سلامت انجمن یاران

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در تامین هزینه‌ها می‌توانید با شماره‌ی 09129450141 تماس حاصل فرمایید.

نشست هم اندیشی با فعالان مدنی شهرستان ایرانشهر در کتابخانه ی مجلس

روز دوشنبه 31شهریور ماه 1399، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، میزبان کنشگران مدنی و خیریه های فعال در شهرستان ایرانشهر بود. در این نشست هم اندیشی که به دعوت رئیس کتابخانه ی مجلس “حجت الاسلام قاسمیان” و نماینده حوزه ی انتخابیه ی ایرانشهر “دکتر درخشان” برگزار شده بود، در ابتدا مشکلات و کمبودهای موجود در شهرستان ایرانشهر مطرح شد و سپس راهکارهایی از سوی شرکت کنندگان برای حل مشکلات ارائه شد. از جمله مشکلاتی که به آن ها اشاره شد، اعتیاد، فقر، فحشا، پایین بودن سرانه ی فضای آموزشی، عدم همکاری نهادهای دولتی با خیریه ها در ساخت فضاهای آموزشی، تعداد زیاد کودکان بازمانده از تحصیل، کمبود معلم و عدم آشنایی معلمان با زبان مادری دانش آموزان، عدم دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی، بیماری های ژنتیکی مانند تالاسمی و عدم دسترسی به امکانات درمانی به دلیل مسائل اقتصادی بود.

انجمن یاران دانش و مهر، که در حال اجرای سه پروژه ی تجهیز مدرسه و پژوهش سرای دانش آموزی در ایرانشهر است، به نمایندگی خانم مهسا مشایخی، از اعضای هیئت مدیره انجمن، در این جلسه حضور داشت. خانم مشایخی، پس از توضیح پروژه های انجمن در شهرستان ایرانشهر، با طرح موضوع مشکلات اقتصادی گسترده در جامعه، عنوان کردند که به دلیل این مشکلات، حمایت مالی حامیان موسسات مدنی نیز کاهش چشمگیری داشته و در این جاست که دولت باید با تخصیص بودجه و برنامه ریزی برای رفع مشکلات، وارد عمل شود. همچنین ایشان عنوان کردند که استفاده از تکنولوژی در سیستم آموزشی، با آموزش معلمان و تهیه ابزار ارتباط با فضای مجازی برای دانش آموزان، می تواند کمک بزرگی به دسترسی دانش آموزان به آموزش با کیفیت کند.

گردهمایی انجمن یاران دانش و مهر

 روز شنبه، چهاردهم دی ماه، مراسم گردهمایی اعضای انجمن با حضور حامیان، اعضای هیأت مدیره و برخی دانشجویان و فارغ التحصیلان انجمن در رستوران نایب آبان برگزار شد. طی این مراسم ژیلا کاشف، بنیانگذار انجمن، در سخنرانی خود با اشاره به دستاوردهای انجمن در سال گذشته، از جوان‌ترین و مسن‌ترین حامیان انجمن دعوت کردند تا احساس و انگیزه‌های خود از مشارکت در فعالیت‌های انجمن را شرح دهند. جوان‌ترین حامی انجمن فردی 15 ساله است که بخشی از دریافت ماهیانه‌اش را به انجمن اختصاص داده است. هم‌چنین مسعوده مشایخ، به عنوان رئیس هیئت مدیره و مسن‌ترین حامی انجمن، از فعالیت‌ها و حمایت‌های حامیان و کارکنان انجمن تشکر کردند. در ادامه ارژنگ عبداللهی، مدیر عامل انجمن از برنامه‌ها و راهبردهای انجمن صحبت کردند.

در ادامه رویداد، کارکنان مجموعه و نیروهای داوطلب معرفی شدند و از آن‌ها قدردانی شد. همچنین به دستاوردهای قابل توجه دانش‌آموزان و دانشجویان تحت حمایت انجمن، مثل فارغ التحصیلی آن‌ها و اشتغال‌شان اشاره شد. بسیاری از دانش آموختگان انجمن، برای فعالیت داوطلبانه اعلام آمادگی کردند و این مسئله بسیار ارزشمند است.

هم‌چنین می‌توان به اعلام استقلال مالی از طرف یکی از دانشجویان اشاره کرد. با توجه به اینکه این دانشجو موفق به استخدام شده بود و حقوق دریافت میکرد، به صورت داوطلبانه دریافت حمایت مالی از انجمن را قطع و درخواست کرد که “این هزینه صرف تحصیل سایر دانش‌آموزان شود”. صداقت و شفافیت ایشان از طرف مجموعه یاران مهر و دانش مورد توجه بسیار قرار گرفت.

در پایان مراسم، تعدادی  از فارغ التحصیلان که از قبل با هم آشنایی نداشتند و در طی مراسم با یکدیگر آشنا شده بودند، افراد هم‌مسیرشان را شناختند و به همراه یکدیگر مراسم را ترک کردند. اینکه انجمن توانسته حس گرمی و اطمینان خانواده را در دانش آموختگانش به وجود بیاورد باعث خوشحالی و حاصل زحمات حامیان و فعالان این مجموعه است.

کلاس برنامه نویسی وب

اولین دوره کلاس‌های برنامه‌نویسی وب پایان یافت.

انجمن یاران دانش و مهر از شهریور ماه سال 98 اقدام به برگزاری دوره‌های مهارت آموزی در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت کرده است. با توجه به گسترش کسب و کارهای وابسته به وب و نیاز روزافزون بازار کسب و کارها به برنامه‌نویسان این حوزه، داشتن مهارت برنامه‌نویسی می‌تواند در استقلال مالی دانش آموزان و دانش‌جویان بسیار موثر باشد.

این دوره به همت علی پدرام، مدرس داوطلب انجمن برگزار گردید و 5 نفر از افراد تحت حمایت انجمن مهارت‌های ابتدایی HTML و CSS را آموختند. با توجه به اهمیت تمرین و حفظ پیوند با فضاهای مرتبط با برنامه نویسی در یادگیری این مهارت، این دوره‌ها تا زمان ورود مهارت‌آموزان فعلی به فضاهای کسب و کار ادامه پیدا خواهند کرد.

انجمن، دسترسی به فضای کسب و کار را برای فارغ التحصیلان این کارگاه‌ها فراهم خواهد کرد و همچنین تهیه ابزار کار برای این افراد در دستور کار انجمن قرار دارد.

کارگاه حقوق کودک

پیمان‌نامه حقوق کودک با 54 ماده در سال 1372 در ایران به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسیده است. چهار اصل پایه‌ای این پیمان‌نامه عدم تبعیض علیه کودکان، در نظر گرفتن منافع عالیه کودکان در هر اقدامی مربوط به آن‌ها، برخورداری کودکان از حق حیات و رشد و حق اظهار نظر آزادانه کودکان هستند. بر اساس ماده 42 این پیمان‌نامه، کشورهای عضو آن وظیفه دارند حقوق کودک را به طور گسترده به کودکان و بزرگسالان آموزش دهند. شناخت و رعایت این حقوق می‌تواند جلوی بسیاری از آسیب‌ها به کودکان را بگیرد. از این رو یادگیری مفاد کنوانسیون حقوق کودک، خصوصا برای افرادی که مشاغل مرتبط با کودک دارند، اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

انجمن یاران دانش و مهر از ابتدای فعالیت خود به طور مستقیم با کودکان در ارتباط بوده است. هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی کارکنان انجمن با حقوق کودک بوده است تا فعالیت‌های خود را منطبق بر این کنوانسیون پیش ببرند و در چهارچوب استاندارد به کودکان خدمات حمایتی و آموزشی ارائه دهند.

روز یکشنبه، 22 دی ماه 98، کارگاه آموزشی حقوق کودک برای کارکنان انجمن یاران دانش و مهر برگزار شد. در این کارگاه ابتدا طاهره پژوهش به عنوان مربی کارگاه، به توضیح درباره تاریخچه حقوق کودک و فعالیت‌هایی که به تنظیم و تصویب پیمان‌نامه حقوق کودک ختم شد پرداختند. در ادامه ایشان با کمک تجربه‌های کودکی شرکت‌کنندگان، مفاد این پیمان‌نامه را توضیح دادند. در پایان کارگاه شرکت‌کنندگان به سه گروه تقسیم شدند و هر گروه طبق مطالبی که آموزش داده شده بود حقوق پیشنهادی کودک را در سه حوزه خانواده، مدرسه و جامعه نوشتند. جلسه با توضیح متن‌های تهیه شده توسط هر گروه یافت.

از بین مطالبی که در این کارگاه آموزش داده شد می‌توان به انواع خشونت علیه کودکان و مصادیق آن‌ها،  اهمیت رشد همه جانبه در کودکان، لزوم توجه به منافع کودک –خصوصا سلامتی او- در تمامی اقدامات مرتبط به کودکان و اهمیت آموزش حقوق کودک اشاره کرد.

حضور انجمن در مناطق روستایی استان کرمانشاه و توزیع ۱۵۰۰ دست روپوش و کوله پشتی

مدتی بعد از زلزله کرمانشاه با مهر و اعتماد حامیان نازنین انجمن یاران دانش و مهر، امکان ارائه ی خدمات به کودکان آن منطقه فراهم آمد و فعالیت انجمن در استان کرمانشاه آغاز شد. بورسیه تحصیلی کودکان و افتتاح کتابخانه های کودک محور ریجاب و ثلاث باباجانی اولین قدم ها بودند. هم زمان با شروع سال تحصیلی 1397 ، انجمن با تهیه 1500 دست کوله پشتی و روپوش، در روستاهای «سرفیروزآباد» ، «کوزران» ، «گیلانغرب» و «سرپل ذهاب» حاضر شد و با همکاری جامعه یاوری فرهنگی کار توزیع را انجام داد. به امید روزی که هیچ کودکی از تحصیل باز نماند…

توزیع ۵۰۰ دست کوله پشتی و روپوش در استان سیستان و بلوچستان

مطابق آخرین آمارهای ارائه شده از سوی «مرکز آمار ایران»، بالاترین میزان بازماندگی از تحصیل مربوط به استان سیستان و بلوچستان با نرخ 7.6 درصد است؛ از عمده ترین دلایل بازماندگی از تحصیل در این استان، فقر مالیست. انجمن یاران دانش و مهر در راستای اهداف خود، تلاش دارد با حضور در این منطقه سهمی در کاهش نرخ بالای بازماندگی از تحصیل داشته باشد. به عنوان اولین قدم، هم زمان با آغاز سال تحصیلی 1397 و با کمک «جامعه یاوری فرهنگی» تعداد 500 دست کوله پشتی و روپوش در مناطق محروم ایرانشهر توزیع شد. به امید روزی که هیچ کودکی در دنیا به دلیل فقر، از تحصیل باز نماند…

افتتاح کتابخانه کودک محور در شهرستان زلزله زده ریجاب

 پروژه “با من بخوان”

«با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برنامه ریزی و اجرا می شود و انجمن یاران دانش ومهر پشتیبانی مالی این پروژه را در منطقه زلزله زده ریجاب بر عهده دارد. «با من بخوان» بر پایه رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست کودکان محروم و کودکان در بحران بنا شده است. این کودکان در وضعیت معمول زندگی به این گونه از کتاب‌ها دسترسی ندارند. شعار اصلی این برنامه عبارت است از: «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند». «با من بخوان» بر تقویت سواد پایه و سهیم شدن کتاب با کودکان و نوجوانان با روش بلندخوانی تمرکز دارد که با گفت‌وگو و انجام فعالیت‌های خلاق هنری در پیوند با کتاب، برای تأثیرگذاری عمیق‌تر و ایجاد لذت، شوق خواندن و برانگیختن انگیزش‌های زیبایی‌شناختی و معنایی کتاب همراه می‌شود. این برنامه بر اساس این هدف و رویکرد، افزون بر گزینش آگاهانه کتاب‌های مناسب و باکیفیت و رساندن آن به دست کودکان مناطق محروم، می‌کوشد با برگزاری کارگاه‌های گوناگون، مربیان و آموزگاران را در زمینه بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن توانمند کند.

بورسیه تحصیلی دانش آموزان زلزله زده شهر سرپل ذهاب و روستاهای اطراف

انجمن یاران دانش ومهر در نظر دارد 60 دانش آموز را در شهر سرپل ذهاب و روستاهای اطرافش بورسیه تحصیلی نماید. بدین منظور مددکاران انجمن  به شهر سرپل ذهاب سفر کرده و از نزدیک با وضعیت زندگی دانش آموزان آشنا شده و  پرونده های مددکاری دانش آموزان را تکمیل نمودند. لازم به ذکر است دانش آموزانی که سرپرست خود را بر اثر زلزله اخیر از دست داده اند در اولویت پذیرش انجمن قرار گرفتند.

جمع یاران انجمن در رستوران نایب

بار دیگر یاران انجمن دور هم جمع شدند و این مهربانی را با هم جشن گرفتند

افتتاح ساختمان جدید انجمن

ساختمان جدید انجمن یاران دانش و مهر در خیابان انقلاب تهران افتتاح شد. در افتتاحیه این مکان جدید، جمعی از دوستان و یاران انجمن حضور داشتند.

کمک به ادامه تحصیل دانش آموزان مناطق زلزله زده

انجمن یاران دانش و مهر ضمن تسلیت مصیبت وارده به مردم شریف کرمانشاه و ابراز همدردی با آنان، اعلام می دارد که پس از اتمام فاز امدادی اولیه، و پس از شناسایی نیازهای مدارس آسیب دیده و دانش آموزان آن مناطق، با کمک های پرمهر شما عزیزان اقلام مورد نیاز دانش آموزان را در جهت ادامه تحصیل دانش‌آموزان تهیه کرده و در مناطق زلزله دیده، پخش خواهد کرد. شما می توانید کمک های نقدی خود را از طریق شماره حساب های انجمن، به دست ما برسانید.

  • شماره کارت 6221061210720902  به نام انجمن یاران دانش و مهر
  • شماره حساب بانک پارسیان 81100003713006 به نام انجمن یاران دانش و مهر
  • شماره شبای این حساب IR920540123681100003713006 می باشد.

پشتیبانی تحصیلی

می‌خواهم پشتیبان تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد باشم

مشارکت با انجمن

می‌خواهم در فعالیت‌های انجمن مشارکت کنم

عضویت در انجمن

می‌خواهم عضو داوطلب انجمن باشم